Nauka jazdy na rowerze biegowym

rowery biegowe

W ciągu ostatnich 10 lat rowerek biegowy stał się bardziej popularny, a dzieci odkrywają nową wolność na kółkach w dużo młodszym wieku.

Na wstępie warto zauważyć, że nie wszystkie dzieci chcą jeździć na rowerze w wieku 2, 3, 4 lub 7 lat. Nie ma magicznej i właściwej liczby. Każde dziecko jest inne, każde doświadczenie jest inne.

Jeśli  Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na rowerek biegowy, nie oznacza to, że jest opóźnione w rozwoju lub, że nie jest w stanie poradzić sobie z jakimiś czynnościami fizycznymi

Jak nauczyć malucha jeździć na rowerku biegowym?

Zapoznaj malucha z rowerkiem biegowym tak szybko jak to będzie możliwe!

Około 18 miesięcy to świetny czas na posiadanie pierwszego rowerka biegowego, nawet jeśli jest on o wiele za duży dla tych małych nóżek. Pozwól, by był w twoim domu i był dostępny dla dziecka, by mogło go wypróbować w każdej chwili.

Jeśli zauważysz, że twój maluch boi się swojego rowerka, nie naciskaj. Najskuteczniejszą taktyką w nauce jazdy na rowerze jest ekspozycja roweru i powtarzanie jazdy małymi krokami.

Kiedy dziecko chętniej zapozna się już ze swoim rowerkiem biegowym, zachęcaj inne dzieci i dorosłych w domu, aby jeździli razem z nim na swoich rowerach, jeżeli to możliwe. Nauka jazdy na rowerze jest łatwiejsza, gdy dziecko ma kontakt z innymi początkującymi jak i bardziej doświadczonymi rowerzystami, może mu to sprawić większą przyjemność. Rogi, dzwoneczki czy frędzle mogą być bardzo przydatne podczas nauki. Wykorzystaj błyskotki i różne gadżety, aby Twoje dziecko chętnie jeździło.

rower biegowy woom

Rower biegowy woom – zamów na Obike.pl

Nie zapomnij o kasku

Od razu zaopatrz się w dobrze dopasowany kask i dopilnuj, aby dziecko nosiło go za każdym razem. Gdy dziecko będzie starsze, nigdy nie będzie kwestionować noszenia kasku, ponieważ ZAWSZE tak właśnie robiły. Przygotuj się na upadki i wywrotki – one się zdarzają i będą się zdarzać, nawet kilkuletniemu dziecku. Kaski można wymieniać znacznie łatwiej niż prowadzić rehabilitację dziecka i ponownie namawiać go na jazdę na rowerze.

Jeśli chodzi o kaski rowerowe dla maluchów, polecamy kaski marki woom. Wszystkie one dobrze dopasowują się do małych głów i naprawdę zapewniają im ochronę.

Zachęć malucha do siedzenia na rowerze nawet tylko przez 3-5 minut dziennie. Spaceruj z nim, podpierając rower, aby mógł go poczuć. Będziesz mieć wrażenie, że nic się nie dzieje, a one nigdy nie będą jeździć. Ale z biegiem czasu to z pewnością się zmieni.

Gdy tylko będzie to możliwe (pogoda się poprawi, dziecko wyda się bardziej zainteresowane itp.), zabierz je na zewnątrz. Idź na spacer i bądź na tyle cierpliwy, aby pozwolić mu przejechać chociaż pięć metrów, następnie dziesięć, a jeszcze później piętnaście.

Wspaniałą cechą rowerków biegowych jest to, że są lekkie i małe. Można je bardzo łatwo włożyć do wózka. W przypadku rowerów presja rówieśników to bardzo długa droga. Spotkaj się z innymi dziećmi jeżdżącymi na rowerkach, żeby Twoje dziecko mogło zobaczyć swój cel – w jego wieku chodzi także o zabawę.

Jeśli dziecko jest jedynym użytkownikiem roweru w rodzinie, nie będzie zainteresowane jazdą na nim. Pamiętaj, aby pielęgnować naukę jeżdżąc wspólnie z nim.

Cierpliwość to cnota podczas nauki jazdy na rowerku biegowym

Bądź cierpliwy. Naprawdę cierpliwy. Konsekwencja i czas naprawdę robią różnicę. Pozwól spróbować swojemu dziecku także na lekkim zjeździe, ale bądź gotów biec za nim gdy zacznie zjeżdżać! Dzieci na rowerku biegowym w końcu w naturalny sposób zaczną balansować i podnosić stopy, aby się ślizgać. Jazda na rowerze już nigdy nie będzie taka sama!