rowerek biegowy

Rower biegowy dla dziecka

Wiele osób zastanawia się, jaki powinien być rower biegowy dla dziecka. Postaram się przybliżyć popularne modele rowerków, omówię ich różnice oraz podpowiem czego unikać.

Po pierwsze, im wcześniej, tym lepiej! Idealny wiek do nauki jazdy na rowerze biegowym to 2-latka. Większość rowerków jest zaprojektowana pod taki wiek, dlatego w omówieniu skupie się tylko na rowerkach na kołach 14″. Większe koła 16″ oraz 20″ też są dostępne, natomiast jest ich zdecydowanie mniej na rynku.

Pod drugie koła. Mamy koła piankowe oraz dętkowe. Różnica polega na amortyzacji. Koła pompowane mają tę zaletę, że wybierają nierówności. Nie działa to jak prawdziwy amortyzator, ale niewielkie nierówności tłumią bardzo dobrze. Ważnym aspektem jest również to, że w dowolnej chwili możemy wymienić oponę zależnie od terenu, w którym będziemy się poruszać. Koła piankowe są trwałe, nie ma możliwości złapania “kapcia” i są używane raczej w tańszych rowerkach.

Kolejnym ważnym aspektem jest waga. Unikajmy ciężkich rowerów, dziecku będzie się łatwiej jechać na czymś lekkim. Zresztą bardzo często to my sami będziemy dźwigać rower gdy nasza pociecha już się znudzi zabawą na swoim rowerku.

Hamulec! Sporo producentów nie zakłada do rowerów biegowych tego elementu! Może się wydawać, że jest to zbędny element…. ale dziecko ma się uczyć! Uczyć równowagi, uczyć hamowania. Pamiętajmy, że bezpieczna jazda to podstawa. Pamiętam, że syn, zastawiał ślady na ziemi podczas hamowania i świetnie się przy tym bawił.

Jakość wykonania. W branży rowerowe pracuje już kilka lat, głównie przy naprawach rowerów. Jest to punkt, przy którym zatrzymam się na chwile dłużej.

Gdzie są szprychy w kołach? Jeśli koło będzie krzywe to jak je wyprostować? Bardzo często łożyska w takich rowerach nie posiadają smaru i po pewnym czasie coś zaczyna piszczeć. Jeśli koła łożysk nie posiadają, to pewnie mają tuleje ślizgowe, które stawiają większy opór oraz nie mamy możliwości ich naprawy. Jakakolwiek wymiana części jest problematyczna, bo wszystko jest niestandardowe.

Czy ktoś się zastanawiał, jak ciężko kręci się koło z takim hamulcem? Idąc do sklepu, warto to sprawdzić. W większości przypadków wygląda to tak, że albo hamulec działa dobrze i koło się ciężko obraca, albo działa słabo i koło obraca się płynnie. Rower z amortyzatorem?! Czy taki amortyzator można serwisować? Nie, jest to jednorazowe! Wahacz jest na tulei, która, nie działa zbyt dobrze. Brakuje tutaj w zawieszeniu łożysk, które sprawiają, że zaczyna on pracować. Warto też dodać, że damper, który by “działał” i jest możliwy jego serwis to koszt ok. 600 zł.

 

 

Porównanie rowerków biegowych

  Waga Hamulec Cena
B’twin 3,8 kg tak 399 zł
Kross 4,1 kg tak 399 zł
Trek 3,97 kg nie 999 zł
Woom 2,95 kg tak 869 zł

Warto jeszcze zwrócić uwagę na minimalny wzrost dziecka i konstrukcje ramy, im niższa, tym lepiej.

  min wzrost max wzrost
B’twin 90cm 105cm
Kross ? ?
Trek 86cm 102cm
Woom 82cm 100cm
?-nie znaleziono informacji

Wnioski

Rower biegowy firmy B’twin jest bardzo fajny, posiada hamulec i rozsądną cenę. Na minus jest to, że jest on przeznaczony dla nieco wyższych dzieci, bo rama jest dość wysoko, jest też dość ciężki. Rower firmy Kross jest najcięższy w zestawieniu, posiada stalowe obręcze, co utrudnia regulacje hamulca. Wysoko położona rama nie ułatwia wsiadania na rower.

Rower Treka jest dość ciężki i nie posiada hamulca, co dyskwalifikuje tę znaną markę. Na plus geometria.
Woom jest najlżejszy w całym zestawieniu, niski profil ramy ułatwia wsiadanie na niego. Przemyślana konstrukcja, ogranicznik skrętu, łożyska maszynowe i wiele innych elementów sprawiają, że jest on najlepszym wyborem w całym zestawieniu. Co ciekawe nie kosztuje też najwięcej!