Jak nauczyć dziecko skakać na rowerze?
Pisaliśmy dużo o bezpieczeństwie jazdy dziecka na rowerze, więc teraz poruszymy wątki ekstremalne. Ale spokojnie – robimy to po to, by nic nikomu się nie stało 🙂 Jak nauczyć dziecko skakać na rowerze? Wiadomo, że z czasem, gdy dzieci odkrywają, jak jazda rowerem jest przyjemna, to chcą czegoś więcej. Lepiej, żeby to rodzic pokazał jak cieszyć się bardziej dynamiczną jazdą i skakaniem, niż dziecko miałoby robić to samo.
Wiadomo, że rodzice obawiają się o swoje dzieci, więc ten artykuł może być z pozoru kontrowersyjny. Jednak patrząc na to realistycznie, to prędzej czy później dziecko będzie chciało spróbować czegoś innego niż samej jazdy na rowerze. Warto więc wiedzieć, jak nauczyć go podstaw skakania, czy dynamicznych aktywności i mieć wszystko pod kontrolą. W tym wpisie dowiesz się jak to zrobić, by malec miał radochę, a Ty spokój, że ta nauka da mu większe bezpieczeństwo.
Jaki rower do skakania dla dzieci?
Zanim przejdziemy do szczegółowych rad dotyczących jak nauczyć dziecko skakać na rowerze, to warto zastanowić się jaki rower wybrać. Świetnymi markami są w tym przypadku Rascal Bikes, woombikes lub Frog. Firmy te produkują rowery dla dzieci, które doskonale sprawdzą się w terenie, a także do skakania. Ich konstrukcja lepiej znosi trudy takich aktywności, a jednocześnie zapewnia maksymalną stabilność. Woom OFF to specjalna seria rowerów zaprojektowana z myślą o pokonywaniu trudnych tras rowerowych.
Dzięki temu rowery dla dzieci Frog, Rascal lub woom ułatwią skakanie młodym, którzy chcą poczuć przypływ adrenaliny. Projektanci wykonali je z lekkiego aluminium. Ten metal świetnie spisuje się do jazdy rowerem przez dzieci, gdyż nie utrudnia aktywności. Dziecku łatwiej jest manewrować takim jednośladem i go kontrolować. Ma to duże znaczenie w trakcie skakania, ale i wypadów w teren.
Rowery te ponadto mają dopracowane hamulce. Te są niezwykle ważne podczas jazdy, czy skakania. Ich konstrukcja, rozmiary i siła hamowania dopasowane są do wagi dziecka. Nie zapomniano także o manetkach hamulca, które łatwiej dziecku ścisnąć. Wiadomo, że dorosła osoba nie ma problemu z klasycznymi manetkami w pełnowymiarowym rowerze, ale dziecko nie da rady. Dlatego rowery dla dzieci Frog, woom i Rascal mają konstrukcję dostosowaną do siły w dłoniach młodych.
Kask rowerowy dla dziecka
Bezpieczeństwo przede wszystkim, wiadomo. Dlatego na każdy wypad wyposaż swoją pociechę w kask rowerowy dla dziecka. Ponieważ dzieci nie mają doświadczenia w ruchu drogowym, są bardzo podatne na zagrożenia. Kask rowerowy dla dzieci może znacznie zmniejszyć przykre skutki upadków, czy stłuczek z innymi rowerzystami lub przeszkodami. Z tego powodu zakup kasku rowerowego jest kluczowy. Jak jednak wybrać dobry kask rowerowy dla dziecka? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami:
1. Kask rowerowy dla dziecka musi być odpowiednio dopasowany do głowy. Można to zrobić za pomocą regulowanej taśmy.
2. Zadbaj o stabilność kasku na głowie dziecka. W razie wypadku musi on pozostać na swoim miejscu. Zanim dziecko wsiądzie na rower, to sprawdź, czy nie zsuwa się z głowy, próbując przesunąć go z przodu do tyłu oraz z lewej do prawej.
3. Zapięcie podbródkowe musi być solidne. Sprawdź, czy klamra zapewnia wystarczający opór, pociągnij paski kilka razy.
4. Kask rowerowy dla dzieci musi mieć taką konstrukcję, która zapewni na wygodę, bo inaczej maluch nie będzie chciał go nosić. Miękki pasek podbródkowy zapewnia dodatkowy komfort i może zapobiec otarciom, a wewnętrzna wyściółka dba o stabilność i odprowadza wilgoć. Warto wybrać np. kask rowerowy woom dla dzieci, gdyż jego stylistyka jest dla młodych atrakcyjna i tym chętniej go wybierają.
5. Upewnij się, że kask rowerowy dla dziecka ma otwory wentylacyjne. W ciepłe dni i podczas wysiłku zapewnią one odpowiedni komfort termiczny wokół głowy.
Jak nauczyć dziecko utrzymać równowagę na rowerze?
Dobrze. Teraz możemy zacząć właściwy temat, czyli jak nauczyć dziecko skakać na rowerze? Pamiętaj, by Twoja pociecha miała kask rowerowy dla dzieci, ochraniacze i rękawiczki rowerowe. Tylko z takim zestawem dziecko może rozpocząć swoją przygodę ze skakaniem na rowerze.
Bezpieczeństwo dziecka na rowerze
Rower dla dziecka to konstrukcja mechaniczna, więc co jakiś czas trzeba sprawdzać jej stan. Przed każdą jazdą kontroluj następujące elementy: sprawdź powietrze w oponach, łańcuch rowerowy, hamulce rowerowe i stabilność siodełka. Dodatkowo podnieś rower za siodełko o kilka centymetrów i pozwól mu opaść z powrotem na ziemię. Posłuchaj, czy coś nie strzela lub nie stuka. Pamiętaj także, że warto rower dla dziecka co kilka miesięcy poddawać dokładniejszej kontroli. Dokręć wszystkie śruby, wyczyść łańcuch i nasmaruj go.
Ochraniacze rowerowe dla dzieci
Ochrona Twojego dziecka podczas jazdy na rowerze jest kluczowa. Ochraniacze rowerowe dla dzieci są równie istotne jak kask. Częstym miejscem urazów są łokcie i kolana, dlatego noszenie ochraniaczy to doskonały sposób, aby zapobiec otarciom i skaleczeniom.
Rękawiczki rowerowe dla dzieci
Rękawiczki rowerowe dla dzieci nie tylko chronią w razie upadku, ale także pomagają zapewnić dodatkową przyczepność do kierownicy podczas jazdy. Jest to świetnie rozwiązanie na codzienne wypady, ale i podczas nauki skakania. Rękawiczki dają większą kontrolę, więc dziecko szybciej opanuje wszystkie poniższe czynności.
Właściwa pozycja ciała do skakania na rowerze
Na sam początek naucz dziecko jak stać w pozycji do skakania na rowerze. Chodzi o to, żeby podniosło się ono na prostych pedałach, wypchnęło biodra do tyłu, łokcie ułożyło na zewnątrz, zgięło kolana i wystawiło klatkę piersiową do przodu. Taka pozycja pozwala amortyzować skok i daje większą kontrolę nad rowerem.
Przygotuj dziecko na hamowanie
Dziecko musi wyrobić sobie nawyk trzymania dwóch palców na manetkach hamulców. Chodzi o to, by w razie czego maluch był w stanie od razu zareagować. Jednak w przypadku skakania, sprawa ma się inaczej. Dziecko nie może hamować przy lądowaniu, bo się wywróci. Być może na początku będzie miało ono z tym problem ze względu na strach. Ważne, by z czasem po wylądowaniu nie hamowało i jechało dalej.
Rower dla dziecka ma zazwyczaj dwa hamulce, ale jeżeli dziecko jest młodsze, to montuje się jeden na tyle. Dziecko powinno być przygotowane do hamowania w razie potrzeby po wylądowaniu, jeśli droga nie jest wolna, ale lądowanie bez hamowania jest kluczowe. Pamiętaj też, by w trakcie wjazdu na skocznię nie krzyczeć do dziecka. Możesz je tym rozproszyć, co spowoduje upadek. Dziecko na rowerze w momencie wyskoku musi się skupić i nie należy mu w tym przeszkadzać.
Pchaj w dół, nie podciągaj się
Jeżeli rower dla dziecka zostanie za bardzo pociągnięty za kierownicę w trakcie skoku, to maluch na pewno upadnie przy lądowaniu. Naucz dziecko, by równomiernie rozłożyło ciężar ciała tuż przed tym jak przednie koło opuści rampę. Niech wyciągnie nogi i ręce, gdy tylne koło opuści rampę i użyje stóp do podciągnięcia się na pedałach, podnosząc ciało do góry i odsuwając się od roweru. Brzmi skomplikowanie? Tak, wiemy, ale warto wyobrazić sobie całą tę sekwencję, zanim rozpocznie się przygodę ze skakaniem.
Ważne, by nauczyć dziecko, że w trakcie lądowania całe ciało ma zachować się jak sprężyna. Chodzi o to, by zamortyzować uderzenie związane z zetknięciem z ziemią. Dzięki temu nie dojdzie do kontuzji, a ryzyko, że dziecko upadnie, będzie minimalne.
Gdzie uczyć dziecko skakać na rowerze?
Rower dla dziecka dobrze zniesie wypady do skate parku. Szczególnie przydatne okażą się te minimalistyczne, gdzie hopki nie są zbyt wysokie. To miejsce idealnie spisuje się jako podstawa do pierwszych lekcji. Dodatkowo dziecko może tam po prostu świetnie się bawić, podjeżdżając na wyboje, czy skacząc.
Dobrym rozwiązaniem jest również nabycie skoczni rowerowej. To zestaw do własnego złożenia, który zawiera wyskok lub inne elementy. Oczywiście samemu tez można sobie coś takiego zbudować, ale pamiętaj, by całość była stabilna i bezpieczna. Z takimi akcesoriami nauka skakania będzie dla dziecka łatwiejsza, a Ty zrealizujesz ją w dowolnym płaskim miejscu.
Jak nauczyć dziecko skakać na rowerze – podsumowanie
Już wiesz, co jest potrzebne, by nauczyć dziecko skakać na rowerze. Pamiętaj: bezpieczeństwo, ochrona i… upadek to nic takiego. Lepiej, żeby dziecko doznało go w kontrolowanych warunkach, bo wpoi sobie jak zachować się w razie takich zdarzeń. Skakanie to na pewno fajna atrakcja i być może wstęp do nowej pasji dziecka, która w przyszłości rozwinie się w częstsze wizyty w skate parku. Warto podejmować taką aktywność i dobrze, nauczyć tego dziecka niż pozwolić mu robić to samemu.