Jak wybrać właściwy kask rowerowy dla dziecka?

Kaski rowerowe marki woom

Najlepszy kask rowerowy dla dziecka to taki, który będzie ono faktycznie nosiło. Oto jak wybrać kask i upewnić się, że jest prawidłowo dopasowany.

Niektóre dzieci jeżdżą na rowerach po ulicach. Inne odpoczywają w foteliku lub przyczepce za Tobą. Jedne poruszają się po miejskich ścieżkach rowerowych,, a inne wyruszają samotnie na spokojne wiejskie drogi. Niezależnie od otoczenia i trasy, wszystkie dzieci powinny mieć kask rowerowy podczas każdej jazdy. Kluczem jest znalezienie kasku, który będzie wygodny i dobrze dopasowany, i taki który dziecko będzie chciało nosić.

Ważne jest, aby wybrać kask, który pomoże chronić dziecko przed obrażeniami w razie upadku lub wypadku. Oto, co należy wiedzieć o tym, jak kupić kask rowerowy dla dziecka.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego rozmiaru jest zabranie dziecka do sklepu rowerowego i przymierzenie kasku przez sprzedawcę, który zna dostępne opcje. Jeśli zdecydujesz się na zakup przez internet, przed wyborem rozmiaru zmierz głowę dziecka za pomocą elastycznej miarki około centymetra nad brwiami.

Rozmiary kasków są mierzone na podstawie obwodu głowy, a kaski są zazwyczaj wyposażone w regulowane pokrętła, które umożliwiają dopasowanie do różnych obwodów. Na przykład dziecko w wieku od 3 do 5 lat może nosić kask o obwodzie od 50 do 52 centymetrów. Należy wybrać kask, który będzie dobrze dopasowany, ale jednocześnie pozwoli na dostosowanie się do procesu wzrostu dziecka.

Kask po regulacji będzie nieco ciasny, lecz nie będzie powodował dyskomfortu u dziecka. Po dopasowaniu w sklepie stacjonarnym, jeśli lekko pociągniesz za górną część kasku, nie powinien on spadać z głowy. Aby dokładniej sprawdzić dopasowanie zalecamy, aby dziecko delikatnie potrząsnęło głową w przód i w tył, aby sprawdzić, czy kask spadnie bez paska pod brodą.

Następnie należy zapiąć pasek pod brodą dziecka. Pasek powinien być dobrze przylegający, ale pomiędzy podbródkiem dziecka a paskiem powinno zmieścić się kilka palców. Pamiętaj, że zadaniem paska pod brodą nie jest utrzymanie kasku na głowie dziecka podczas jazdy, ale utrzymanie go na głowie w razie upadku.

Właściwości kasku i jego cena

Większość kasków jest wyposażona w twardą skorupę zewnętrzną i piankę pochłaniającą wstrząsy wewnątrz. Niektóre kaski posiadają również system retencyjny zaprojektowany w celu zminimalizowania uderzeń rotacyjnych, czyli siły, która może prowadzić do wstrząśnienia mózgu.

Powinieneś także zwrócić uwagę na wentylację, która jest jedną z cech ocenianych przez praktycznie każdego użytkownika kasku. Dobry przepływ powietrza może być szczególnie pomocny w przypadku starszych dzieci, ponieważ mogą one uprawiać bardziej aerobowe ćwiczenia na rowerze.

Jeśli masz młodsze, niespokojne dzieci, łatwość regulacji ma kluczowe znaczenie. Pokrętło z tyłu kasku powinno być wystarczająco duże, aby można je było łatwo chwycić i przekręcić.

 

kask dla dziecka marki woom

Kask woom – zamów go w naszym sklepie

Po wybraniu kasku należy zwracać uwagę na jego dopasowanie w miarę upływu czasu. Zalecamy wymianę kasku na nowy, gdy dziecko z niego wyrośnie. Kask można rozpoznać jako zbyt mały, jeśli trudno go założyć do końca lub jeśli kask odsłania całe czoło dziecka albo jest odchylony do tyłu. Kask powinien zachodzić tuż nad brwi.

Kaski należy zawsze wymieniać po uderzeniu, nawet jeśli nie widać żadnych widocznych uszkodzeń. A jeśli dziecko jest starsze i nie wyrosło z kasku szybciej, należy go wymieniać co pięć lat, ponieważ pianka ochronna może z czasem stać się krucha.