Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na rowerze?

Jak_zapewnić_dziecku_bezpieczeństwo_na_rowerze

Czy to jeździsz z dzieckiem, czy pozwalasz mu na indywidualne wycieczki, to ważne jest jego bezpieczeństwo. Dlatego, zanim wyruszycie w drogę, upewnijcie się, że dzieci rozumieją zasady bezpiecznego wypadu. Znajdź u nas odpowiedź na pytanie jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na rowerze, by każdy był zadowolony 🙂

 

Znajdź bezpieczne miejsce do jazdy rowerem dla dzieci

 

Znalezienie bezpiecznego miejsca do jazdy rowerem dla dziecka wcale nie jest takie proste. Jeżeli mieszkamy na osiedlu, to dróżki je przecinające nie są najlepszym rozwiązaniem. Takie miejsca to zazwyczaj duży ruch i ciasnota. Podobnie jest z uliczkami w okolicach domków jednorodzinnych, chociaż tam jest i tak lepiej niż na osiedlu. Gdziekolwiek się z dzieckiem wybierzesz, to pamiętaj, by mieć je na oku. Początkowo dobrym pomysłem jest rozpoczęcie jazdy na rowerze w lokalnym parku, w którym nie ma ruchu samochodowego.

 

Wybierz kask rowerowy dla dziecka

kask_rowerowy_woom

Nasza najlepsza rada na bezpieczny wypad to: zapewnij kask rowerowy dla dziecka. Każdy wie, że używanie tego niezbędnego akcesorium istotnie chroni głowę w razie wypadku. Porozmawiaj z dzieckiem o oczekiwaniach dotyczących kasków i pozwól im wybrać ten najfajniejszy, który naprawdę będzie chciało nosić. Fajne jest to, że te produkty są zaprojektowane tak, by się po prostu podobały. Dzięki temu łatwiej przekonać malucha do noszenia ochrony głowy. Dobrze założony kask rowerowy dla dziecka zapewni ochronę głowy, kiedy dziecko upadnie, co dla rodzica jest niezwykle ważne. My polecamy kask rowerowy woom!

 

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na rowerze w 6 punktach

 

  1. Wszyscy rowerzyści powinni nosić prawidłowo dopasowany kask. Jest to najlepszy sposób zapobiegania urazom głowy i śmierci.

 

  1. Dzieci powinny jeździć po chodniku, ścieżkach rowerowych lub w łagodnym terenie. Jeżeli nie da się poruszać w tych miejscach, to należy przemieszczać się ulicą jak najdalej po prawej stronie.

 

  1. Naucz dziecko sygnałów ręcznych, które dadzą znać innym uczestnikom ruchu o zmianie kierunku jazdy. Dziecko na drodze powinno znać zasady ruchu drogowego, nie wymijać samochodów i być przewidywalnym.

 

  1. Zapewnij oświetlenie rowerowe dla dzieci i ubierz je w jasnokolorowy strój. Dzięki temu w ciągu dnia, o zmierzchu, a nawet w nocy maluch będzie lepiej widoczny.

 

  1. Na wycieczki wybieraj się z dzieckiem i trzymaj się go blisko. Rób tak, dopóki nie uznasz, że jest ono gotowe do samodzielnej jazdy.

 

  1. Serwisuj rower na początku i końcu sezonu. Sprawdzaj ciśnienie w oponach i hamulce. Sprawny rower zmniejsza bezpieczeństwo wypadów.

 

Naucz dziecko sygnalizacji zmiany ruchu

 

Dla właściwego bezpieczeństwa dziecka na rowerze musisz nauczyć je poruszać się w pobliżu samochodów. Ruchliwa ulica to nie miejsce na pomyłki. Zdecydowana większość wypadków rowerowych z udziałem dzieci ma związek z niekonsekwentnym zachowaniem rowerzysty, np. wjechaniem na ulicę bez patrzenia lub skręceniem bez sygnalizacji. Ponieważ rowery nie mają obowiązkowych migaczy, jak samochody, cykliści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

 

Rodzic jest wzorem dla dziecka na rowerze

 

Musisz nauczyć dziecka dobrego zachowania kiedy jeździ rowerem. Jak to zrobić? Po prostu dobrze się zachowuj. Wtedy Twój syn lub córka weźmie z Ciebie przykład. Kiedy jesteś na rowerze, upewnij się, że zatrzymujesz się na wszystkich znakach stopu. To uczy dziecko, że “przetaczanie się” przez znaki stopu jest niedopuszczalne. To samo dotyczy przejść dla pieszych. Jak wiemy, przejeżdżanie przez nie służy bezpieczeństwu.

 

Naucz dziecko bezpiecznej kontroli nad rowerem. Trenuj i wciąż powtarzaj, jak ważne jest trzymanie obu rąk na kierownicy roweru. Jazda bez trzymanki jest przyjemna, ale jest to jednak zły nawyk. Podobnie jest z trzymaniem przedmiotów w dłoniach w trakcie jazdy. Najczęstszym jest tutaj niestety telefon. Wszystkie rzeczy powinny być przewożone w plecaku lub koszyku przymocowanym do roweru. Warto też uświadomić dziecku, że jego rower jest jednoosobowy. Oznacza to, że nie może ono przewozić kolegi na ramie, czy bagażniku. Na koniec upewnij się, że dziecko rozumie, że zawsze powinno zapytać o pozwolenie, zanim wybierze się na przejażdżkę.

 

Oświetlenie rowerowe dla dziecka

oświetlenie_na_rower_dla_dziecka

Chociaż jazda na rowerze to praktyczny sposób przemieszczania się, bezpieczeństwo powinno być zawsze najważniejsze. Dlatego tak ważne jest, abyś upewnił się, że rower dziecka jest wyposażony w światła. Są one jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa, jakie może zaoferować rower. Oświetlenie rowerowe dla dziecka jest niezbędne zimą, gdy słońce zachodzi wcześniej, a dziecko wraca do domu ze szkoły lub od przyjaciela. Światła są również niezbędne latem, kiedy dłuższe dni i późniejsze zachody słońca stwarzają doskonałe warunki do jazdy. Niezależnie od tego, czy wychowujesz malucha, czy nastolatka, oświetlenie rowerowe dla dziecka to gwarantowany sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przez cały rok.