Jak dobrać rower dla dziecka? Krok po kroku.

Kiedy Twoje dziecko jest już na tyle duże, by wsiąść na pierwszy rower, zaczynasz się zastanawiać: jak dobrać rower dla dziecka? Jest to szczególnie duże wyzwanie, gdy postanawiasz kupić jednoślad przez internet i nie masz możliwości przetestowania go na miejscu. Jednak z naszym poradnikiem łatwo przebrniesz przez ten proces i sprawnie dobierzesz rozmiar roweru dla swojej pociechy.

rower_dziecięcy_woom
 

Producenci rowerów dla dzieci jak woom, Rascal lub Frog oznaczają rozmiar swojego sprzętu, stosując parametr wielkości kół. Nie jest to jednak jedyny czynnik potwierdzający, że dany model będzie pasował akurat dla Twojego dziecka. Dla przykładu dwa rowery tej samej marki mogą mieć ten sam rozmiar kół, ale różnić się wielkością ramy. Dlatego lepiej jest samemu dokonać pomiaru i wybrać taki rower dla dziecka, który będzie dla niego najlepszy. Zapraszamy do poradnika obike.pl.

 

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

 

Czasem jest tak, że Twoje dziecko jest gdzieś pomiędzy jednym rozmiarem roweru a drugim. W takim wypadku nie należy kupować modelu większego. Mylne jest przeświadczenie, że dzięki temu maluch będzie mógł dłużej jeździć na swoim rowerku. Owszem może on do niego pasować w następnym sezonie, ale w obecnym dziecko będzie się męczyć, jeżdżąc na tym sprzęcie i na pewno częściej upadać. W efekcie zniechęci się jedynie do zdrowej sportowej aktywności, a jednoślad trafi do piwnicy. Rower dla dziecka musi pasować do jego obecnego wzrostu. Jeżeli maluch jest pomiędzy jednym rozmiarem a drugim, to warto czasem poczekać, aż podrośnie niż skazywać go na mękę jazdy modelem, który do niego nie pasuje.

 

Poniżej prezentujemy 4 kroki do tego, jak dobrać rower do wzrostu dziecka. Zapoznaj się z nimi, a następnie dokładnie zmierz swojego malucha. Dzięki temu będziesz w stanie kupić mu taki rower, na którym jazda będzie czystą przyjemnością.

 

Jaki rower dla dziecka w 4 szybkich krokach

 

Najlepszym i najdokładniejszym sposobem zapewnienia idealnego dopasowania roweru dla dziecka jest wykorzystanie wzrostu malucha w stosunku do wysokości siodełka. Stosując tę metodę możesz sprawnie dobrać odpowiedni model nawet jeśli dziecko nie miało okazji wypróbować go w sklepie stacjonarnym.

 

Krok 1: Zmierz wewnętrzną długość nóg

JAK_DOBRAC_ROWER_DLA_DZIECKA

Podczas gdy większość producentów rowerów opiera swoje rozmiary na wieku lub wzroście dziecka, my zalecamy stosowanie długości nóg. Ten parametr jest dokładniejszy i ułatwia dobranie odpowiedniego modelu.

 

  1. Niech dziecko założy buty i stanie pod ścianą z lekko rozstawionymi stopami.
  2. Umieść książkę w twardej oprawie grzbietem w kierunku kroku.
  3. Podnieś książkę do momentu, aż jej grzbiet osiądzie w kroku.
  4. Zmierz odległość grzbietu książki do podłogi. W ten sposób otrzymasz wewnętrzną długość nóg dziecka!

 

Krok 2: Dobór rozmiaru kół roweru na podstawie długości nóg

 

W tym kroku wykorzystasz także wzrost dziecka. Dobierz z tabeli rozmiarów rowerów jedną lub dwie kategorie kół, które będą pasować do Twojej pociechy.

 

Krok 3: Znajdź idealną wysokość siodełka

 

Posiadając informacje o wewnętrznej długości nóg oraz mając dwa wstępnie wybrane rozmiary rowerka dla dzieci, możesz przystąpić do kolejnego kroku. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę umiejętności jazdy dziecka oraz wysokość siodełka. Te dwa ważne czynniki pozwolą ostatecznie wybrać model. Właściwe dopasowanie roweru dla dziecka opiera się na wysokości siodełka w porównaniu z długością ciała. Wysokość siodełka roweru powinna być jednak ustawiona inaczej w zależności od tego, czy dziecko jest początkujące, doświadczone czy używa kółek treningowych. Poniżej opiszemy na przykładzie różnych typów rowerków całą sprawę. Zanim jednak zaczniemy, zapisz sobie gdzieś, że 1 cal to 2,54 centymetra.

 

  1. a) Rowerek biegowy dla dziecka – jeżeli szukasz takiego modelu, to siodełko powinno być ustawione od 0,5 cala do 1,5 cala poniżej wzrostu dziecka. Siedząc na rowerku biegowym ze stopami płasko położonymi na ziemi, kolana dziecka powinny być lekko zgięte. Taka pozycja pozwala im na efektywne poruszanie się na rowerze.
rowerek_biegowy_dla_dziecka
 
  1. b) Rowerek z kółkami bocznymi – ponieważ dziecko nie musi utrzymywać równowagi na rowerze ani martwić się, że się przewróci, wystarczy ustawić siodełko zgodnie z tym, co jest dla niego najwygodniejsze. Zazwyczaj oznacza to, że powinno ono być ustawione 0 do 3 cali powyżej wzrostu dziecka.
rower_z_bocznymmi kółkami
 
  1. c) Pierwszy rower po rowerku biegowym lub z kółkami bocznymi – początkujący rowerzysta powinien być w stanie usiąść na siodełku roweru i mieć stopy płasko na ziemi. Siodełko pierwszego roweru dziecięcego powinno być ustawione na tej samej wysokości, co wewnętrzna długość nóg.

 

  1. d) Doświadczeni rowerzyści – chodzi o dzieci, które potrafią już ruszać i zatrzymywać się na rowerku, a także używać hamulca ręcznego lub nożnego. W tym wypadku siodełko powinno być ustawione 2 do 4 cali powyżej wzrostu dziecka. Podniesienie siodełka pozwala na prawidłowe wyprostowanie nóg podczas pedałowania, co maksymalizuje efektywność każdego uderzenia pedałów.

 

Krok 4: Wybór rowerka dziecięcego

 

Teraz gdy znasz już pożądaną wysokość siodełka dla roweru Twojego dziecka, możesz dokonać jego zakupu. Najlepiej wybrać taki model, którego minimalna wysokość siodełka jest bliska wysokości opisanej w Kroku 3. Pamiętaj jednak, by nie przekraczała ona tej wartości. Żeby lepiej zobrazować Ci, jaki rower dla dziecka wybrać posłużymy się konkretnymi przykładami.

 

Jaki rower dla 3-latka?

rower_dla_3_latka
 

Woom 2 to idealny rower dla 3-latka. Jego minimalna wysokość siodełka wynosi 15,94 cali (40,5 cm), a maksymalna 19,09 cala (48,5 cm). Oznacza to, że będzie on doskonały dla maluchów o wzroście 95 – 110 cm. Woom 2 pasuje do rowerzysty z wewnętrznym wymiarem nogi pomiędzy 39-50 cm. Warto zwrócić uwagę, że jest to wyjątkowo lekki model. Ten rower dla dzieci waży zaledwie 5 kg, co niezmiernie ułatwi dziecku jazdę. Dodatkowo możesz do niego dopasować nóżkę woom, czy dzwonek. To na pewno doda przyjemności dziecku i sprawi, że tym chętniej wybierze się na przejażdżkę.

 

Jaki rower dla 4-latka?

rower_dla_dziecka_rascal
 

Tutaj przykładem będzie Rascal 14. Jest to rower dla 4-latka, ale też 3 i 4-latka. Oznacza to, że ten model może zostać z maluchem na dłużej. Wynika to z faktu, że zaprojektowano go tak, by pasował do dzieci o wzroście 90-105 cm. Producent wskazuje także, że wewnętrzna długość nóg to 41 cm. Dla większego bezpieczeństwa ten rower dla dzieci wyposażony jest w napęd pasowy. Zamiast klasycznego łańcucha zastosowano po prostu pasek z wytrzymałego tworzywa, który nie zrani dziecka w przypadku jego dotknięcia.

 

Jaki rower dla 8-latka?

rower_dla_8_latka
 

Idealny rower dla 8 latka to Frog 62 – 24″. Przeznaczony jest on dla dzieci o długości nogi 62 cm. Oznacza to, że nie tylko 8-latek, ale i 9 i 10-latek na tym modelu pojeżdżą. Ten rower dla dziecka producent określa jako hybrydowy. Spisze się on bowiem na drogach, chodnikach, brukowanych i leśnych ścieżkach. W zestawie znajdują się błotniki, a do ramy można doczepić bagażnik, na którym można przewozić podręczniki szkolne i sprzęt sportowy. Ten model ma regulowaną kierownicę w zakresie 54 mm, dlatego można powiedzieć, że rośnie wraz z dzieckiem.