Jakie ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci?

Jakie ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci

Czy ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci powinno być inne niż w wersjach dla dorosłych? Mając doświadczenie, napompujemy opony rowerowe dziecięce na wyczucie, ale warto podejść do sprawy poważnie. Chodzi o to, że dziecko musi mieć dobre ciśnienie w kołach, by jego jazda nie była niczym zakłócona i bezpieczna.

Co to znaczy PSI?

PSI oznacza funt na cal kwadratowy i jest miarą ciśnienia w systemie imperialnym. Jest powszechnie stosowany do określania i mierzenia ciśnienia opon rowerowych. Daje nam to liczbę, którą możemy wykorzystać jako odniesienie do tego, jak dużo lub mało powietrza znajduje się w oponie rowerowej. Większość dobrej jakości pompek rowerowych ma manometry, które odczytują ciśnienie w PSI, ale są one często niedokładne. Alternatywnie, co jest zalecane, można nabyć oddzielny manometr za rozsądną cenę. Wtedy możesz mieć pewność, jakie masz ciśnienie w oponach rowerowych.

 

pompka rowerowa woom

Wszystkie opony rowerowe utrzymują ciśnienie w szczelnej komorze, jaką jest dętka. Im wyższe PSI tym opona jest twardsza, a im niższe miększa. Jest to ważne, by dobierać takie ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci, by nie przeginać w żadną z tych stron. Dzięki temu zapewnisz dziecku odpowiednie warunki do jazdy.

W przypadku rowerów dętki i opony są wykonane z gumy, a powietrze z czasem ucieka. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Jest to prosty i skuteczny sposób na stworzenie dobrych warunków do jazdy dziecka.

Szerokość opony a ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci

Opony rowerowe dla dzieci podobnie jak te w pełnowymiarowych bicyklach wymagają pewnego ciśnienia, by nie opadać z obręczy. Ponieważ szersze opony do rowerów górskich mają większą objętość powietrza, można na nich jeździć przy niższym ciśnieniu, co zwiększa zarówno komfort, jak i przyczepność na szlaku. Przyda się to w terenie, dlatego, zanim wybierzecie się na wycieczkę, warto dokonać kontroli ciśnienia w oponach rowerowych. Jeżeli jest za wysokie, to je obniż. Wtedy dziecku będzie się łatwiej jeździć. Z drugiej strony, węższe opony mają znacznie mniejszą objętość, więc potrzebują więcej PSI, aby zapobiegać wybijaniu się z obręczy. Ma to znaczenie w rowerach o bardziej kolażowym charakterze.

 

Optymalne ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci

Optymalne ciśnienie w oponach rowerowych dla dzieci

Opony do rowerów dziecięcych na swoim boku mają zapisaną sugerowany zakres ciśnienia, który może się w nich znaleźć. Opony do rowerów dziecięcych górskich będą miały niższe zalecane ciśnienie, a opony do rowerów na drogę będą miały wyższe. Gdzieś pomiędzy tym zakresem znajduje się większość opon do rowerów dziecięcych przeznaczonych do jazdy po okolicy i lekkich wypadów na żwirowe i ziemiste ścieżki. Zobacz nasze zalecane zakresy poniżej:

  • Kolarstwo górskie:  30-40 PSI
  • Ścieżka osiedlowa/żwirowa/ziemista:  35-45 PSI.
  • Jazda szosowa: 50-85 PSI

Te sugestie są tylko punktem wyjścia i zależą od wagi dziecka i szerokości opony.

woom off 4
Opis na oponie, rower woom OFF 4

Poniżej maksymalne ciśnienie zalecane przez producenta w rowerach woom:

Ciśnienie w oponie roweru dziecięcego a trakcja

Ogólna zasada jest taka, że twardsza opona do roweru dla dzieci będzie toczyć się szybciej. Z kolei opony o niższym ciśnieniu będą podstawą do wolniejszej jazdy. Jak we wszystkim, kluczem jest znalezienie równowagi. Miększa opona do roweru dla dzieci zapewni większą trakcję i komfort, więc upewnij się, że zbadasz ciśnienie w sugerowanych zakresach, aby znaleźć balans pomiędzy wagą dziecka a terenem, w którym jeździ.

opony rowerowe dla dzieci

Na wypadach w lżejszy teren nie można użyć zbyt niskiego ciśnienia, bo zwiększy to ryzyko przebicia opony do roweru dla dzieci albo spadnięcia jej z obręczy. Z kolei kiedy Twoja pociecha woli jazdę szosową, co spotykane jest u starszych dzieci, to ciśnienie opony rowerowej musi być wyższe. Dzięki temu będą one mogły jechać szybciej i lepiej wykorzystywać siłę wkładaną w pedałowanie.