Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jest to jeden z tych przełomowych momentów w życiu każdego rodzica, zwłaszcza jeśli sam dużo jeździsz na rowerze. Oglądanie swoich dzieci uczących się pedałować na rowerze jest dla wielu rodziców czymś na równi z robieniem pierwszych kroków dziecka.

Jeśli dziecko jeździło już na rowerze biegowym, nauka pedałowania będzie dla niego o wiele łatwiejsza, ale jeśli nie, nie martw się, u dzieci postęp może być ogromny dzięki cierpliwości i wytrwałości.

nauka jazdy na rowerze

Skąd wiedzieć, że są gotowe?

Po jeździe na rowerku biegowym, dzieci chętnie same proszą o pedały i mają chęć włożyć trochę wysiłku w naukę.

Krok 1 – równowaga

Najważniejszą rzeczą w jeździe na rowerze jest równowaga, dlatego też pierwszym krokiem będzie uzyskanie komfortu jazdy na rowerze bez pedałów. Zdejmij pedały z roweru i spraw, by dziecko poczuło się na nim komfortowo. Jeśli nie może postawić całej stopy na ziemi, to rower jest jeszcze za duży.

Owszem, można nauczyć się jeździć, stawiając tylko czubki palców na ziemi, ale to nie wzbudzi zaufania do roweru u dziecka. Zachęć dziecko do jazdy na rowerze bez pedałów i zagraj z nim w kilka gier polegających na pokonaniu kilku metrów bez konieczności wykonywania kolejnych kroków. Słupki i kolorowa kreda na chodniku są naprawdę pomocne i tanie. Najważniejszym celem jest, aby dzieci poruszały się na rowerze, patrzyły do przodu i trzymały stopy w powietrzu lub na korbach roweru. Jeśli się sfrustrują i będą chciały wrócić do roweru biegowego, pozwólmy im na to. Zmuszanie dzieci do robienia czegokolwiek to walka podjazdowa.

Krok 2 – hamowanie

Pokaż dziecku, jak używać hamulców ręcznych, jeśli rower ma hamulec tylny. Przyklej taśmę lub do dźwigni tylnego hamulca i pozwól im zrozumieć różnicę między przednim, a tylnym hamulcem. Współczesne hamulce typu v-brake są w sam raz do zatrzymywania się dzieci, a dzięki dźwigniom hamulca o małym zasięgu łatwo nauczysz dwulatka korzystania z hamulców.

Jeśli zauważysz, że palce Twojego dziecka są naprawdę rozciągnięte, poszukaj śruby regulującej stopień regulacji na hamulcach ręcznych i wybierz ją taką, aby długość zasięgu została skrócona. Po wykonaniu tej czynności być może trzeba będzie wyregulować napinacz linki i poluzować nieco linkę hamulca. Gry typu czerwone światło/zielone światło, wyzwania związane z zatrzymywaniem się i ćwiczenia z poślizgiem to świetne sposoby na ćwiczenie używania hamulców.

Krok 3 – pedałowanie

Istnieje kilka strategii, które pomogą dzieciom w rozpoczęciu pedałowania, gdy będą już swobodnie balansować i hamować rowerem z pedałami.

rower woom 2

Rower woom 2 – idealny rower na start!

Strategia rakiety

Jeśli dzieci dobrze radzą sobie z utrzymaniem równowagi, jedną ze strategii jest położenie stóp na pedałach w pozycji na godzinie 3 i 9, a następnie popchnięcie ich z tyłu na wysokości bioder, aby rower ruszył. To może pozwolić im uzyskać pęd potrzebny do zachowania równowagi, a następnie mogą eksperymentować z obracaniem pedałów do przodu i do tyłu. Dzieci będą naturalnie pedałować w obie strony, aby uzyskać komfort pedałowania, jest to jeden z powodów, dla których tylne hamulce utrudniają dzieciom naukę jazdy.

Strategia pchaj i pedałuj

Bez założonych pedałów, zachęć dzieci do pozycji w rozkroku i opieranie stóp o korby. Kiedy już to opanują, można założyć pedały i poprosić, by zrobiły rozkrok, aby nabrały prędkości, a następnie zacząć pedałować. Bycie przed nimi w odległości około 3 metrów jest pomocne, aby skłonić ich do spojrzenia w górę na ciebie. Ruch pedałowania może przychodzić dość naturalnie, ale może to zająć kilka prób.

Puste parkingi, wybrukowane ścieżki lub spokojne ulice to świetne miejsca do nauki. Nakłonienie dzieci do patrzenia w górę jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią, ponieważ mają one tendencję do wjeżdżania w różne rzeczy. Jedną z rad, którą warto stosować jest udawanie, że rowerowa wróżka leci przed nimi. Wróżki latają lepiej, kiedy dzieci mają je na oku, a kiedy zbyt długo odwracają wzrok, rowerowa wróżka spada z nieba.

Strategia chodzenia za rowerem

Niektóre dzieci bardzo chcą, aby rodzice trzymali je za ręce, kiedy zaczynają pedałować. Unikaj dotykania kierownicy, ponieważ dzieci same muszą mieć kontrolę nad własnym rowerem. Trzymając je pod pachami lub pod siodełkiem, lekko i biegnąc obok dzieci, pomóż im osiągnąć prędkość, przy której balansowanie rowerem przychodzi im bardziej naturalnie, a następnie biegnij obok nich, zachęcając je do pedałowania rowerem do przodu.

Pamiętaj, że pedałowanie do tyłu podczas nauki jest dla dzieci naturalne i całkowicie normalne. Po prostu zachęcaj je do pedałowania do przodu.

Kiedy rodzice lub dzieci osiągną punkt frustracji, czas na zmianę i zrobienie czegoś nowego. Frustracja i nauka między dorosłymi i dziećmi nie jest wielkim przepisem na sukces.

Strategia końcowa – start niezależny

Startujemy ze stopą na pedale w pozycji na godzinie 3 oraz drugą stopą na ziemi. Naciskanie na pedał, posuwanie się do przodu ze stopą na ziemi, a następnie podniesienie głowy dziecka i objęcie dźwigni hamulca jest tym, do czego dążysz. Niektóre dzieci potrzebują trochę czasu, aby rozpocząć jazdę ze stopą na pedale i czasami stosują strategię popychania – przez jakiś czas jest to jednak w porządku. Nawet jeśli potrafią pedałować niezależnie, używając metody popychania, warto stawiać kolejne kroki w nauce dziecka. Połóż rękę na ich plecach, aby dodać im pewności siebie i umożliwić rozpoczęcie jazdy z jedną nogą na pedale.

rower woom 3 fioletowy

Rower woom 3 – doskonały dla dzieci, które potrafią już dobrze samodzielnie jeździć na rowerze.